Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odstřihnout stonek?

21. 2. 2009

Některé květní stonky (laty) se odstřihují ne vždy na stejném místě. U odkvetlé Phalaenopsis si musíme rozmyslet, jestli odstřihneme výhon, nebo počkáme, zda rostlina nevykvete na stejném stonku ještě jednou, může nám tak z jednoho stonku kvést postupně i několikrát. Nikdy však neudělá, takový hrozen květů jako při prvním květenství. Zaschne li stonek a to je na první pohled patrno, odstřihneme jej centimetr od báze rostliny. Odkvete li, zkrátíme jej k prvnímu širšímu očku (myšleno od konce květního stonku. U ostatních orchidejí se až na některé druhy (Epidendrum) odkvetlý stonek odstřihuje na bázi rostliny. Vlastníte li Paphiopedilum (střevíčník) je třeba květní stonek po odkvětu odstřihnout co nejblíže růžici, nebo centimetr nad prvním lístkem který vyrůstá na květním stonku (obr. Č. 1) u střevíčníků které kvetou opakovaně (Paphiopedilum Pinocchio) se stonek odstřihuje až po posledním květu, tento je na první pohled menší než předchozí. Začátečník nic nepokazí, odstřihne li květní stonek po té, co začal usychat. Někdy se stane, že si střevíčník mezi květem „odpočine“ nejprve vykvete třemi čtyřmi květy a po i čtrnácti dení přestávce pokračuje dalším kvetením. U druhů Cattleya, Cymbidium, Cambria, Zygopetalum, Vanda, Oncidium se květní stonky po odkvětu odstřihují na bázi rostliny.Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pěstujeme orchideje

(Iva, 5. 10. 2020 18:24)

Jak dále o orchideje se máme starat? Jak orchideje po odkvětu zalévat?

Orchidej

(Eva Špringlova , 26. 4. 2020 13:30)

Dobrý den chtěla se zeptat mám doma orchidej sem ji pře sadila u stonek je suchý a listí jsou zvadle dole zadní květ ne dala, co stim mám dělat, děkují

Orchidej

(Eva Špringlova , 26. 4. 2020 13:29)

Dobrý den chtěla se zeptat mám doma orchidej sem ji pře sadila u stonek je suchý a listí jsou zvadle dole zadní květ ne dala, co stim mám dělat, děkují

Orchidej

(Eva Špringlova , 26. 4. 2020 13:17)

Dobrý den chtěla se zeptat mám doma orchidej sem ji pře sadila u stonek je suchý a listí jsou zvadle dole zadní květ ne dala, co stim mám dělat, děkují

Odkvět

(Michaela, 14. 3. 2019 7:18)

Dobrý den, mám doma dendrobium nobile, teď ki odkvétá a po upadnutych květech zustavaji stonecky, mohu se zeptat zdá je mám odložit, ustřihnout nebo nechat seschnout a následně odstřihnout?
Děkuji za odpověď.

Orchidej

(Hanca , 11. 1. 2019 8:48)

Dobry den mam problem s orchidei dela se mi na ni naka bila pavucina a ted to chytla i druha prosim o radu dekuji

Re: Orchidej

(Mirek z Linhartic, 10. 2. 2019 14:57)

Nejspíš to budou malí pavoučci Svilušky, kteří nesnáší vodu a vlhkost, takže pokud to nemáte u orchideí typu Paphiopedilum, které nemají být roseny na list, aby v úžlabí nezůstávala voda a nezpůsobovala tak hnilobu, tak u Phalaneopsis, kde rosení nevadí, je ideální a levné alespoň třikrát denně rosit celou rostlinu (kompletně všude) nejlépe dešťovou /měkkou/ vodou po dobu několika dní.
Jinak proti všem parazitům, včetně štítenkám, vatovcům apod. je výborná Actara 25 WG, která hubí vše živé a sající i na kořenech. Postupovat dle návodu u přípravku !!!

Dendrobium nobile

(Ludmila Kolačková, 3. 11. 2016 14:29)

Má se odstranit odkvetlý stonek?

Co to vlastně doma mám

(Petra, 4. 3. 2014 15:02)

Dobrý den,
pořídila jsem si v obchodním domě orchidej,na které byl nápis Dendrobium nobile,ale když koukám na obrázky na internetu,nevypadají jako moje květina..Moje květina má tak čtyřicet centimetrů dlouhou poměrně silnou pahlízu (průměr cca 1cm) jsou na ní listy v žebříkovitém stylu růstu a mezi nimi drobné květy,nejsou nijak veliké,průměrně tak 3-4 cm.Nyní je odkvetlá a já teď nevím,co s pahlízou..Dole u kořenů to vypadá,že roste pahlíza nová,ale nevím,zda to není stará odstřihlá..Na květině jsou tři odstřihlé pahlízy,tak už jsem ji koupila..A od kořenů mi z jedné z odstřihlých pahlíz rostou dva zelené výrostky,na kterých jsou patrné listy..Poradíte mi,co to vlastně doma mám za druh a jak o něj co nejlépe pečovat?

Re: Co to vlastně doma mám

(Jiří, 9. 4. 2014 14:30)

Dobrý den,koupila jste si Dendrobium nobile a to je studenomilné a dost těžko se doma pěstuje ,protože po odkvětu potřebuje dost chladu.Dendrobium phalenopsis je teplomilné a liší se tím,že kvete na kulatém stonku,který vyrůstá přímo z pahlízy.Stačí zadat na netu oba názvy a dozvíte se toho víc.Jiří

Listy na stonku

(Hanka, 3. 2. 2013 17:51)

Dobrý den,
odkvetla mi orchidej a na stonku mi začaly rašit nové odnože. Z nějakého důvodu, to nejsou větvičky s budoucími květy, ale rostou mi nové trsy listů. Přímo na stonku. Můžete mi vysvětlit proč??
Předem moc děkuji za odpověď.
S pozdravem
Hanka

Re: Listy na stonku

(Luci, 6. 4. 2013 21:50)

Zřejmě se bude jednat o nové rostlinky, tzv keiky. Pokud je budete chtít pak presadit a zkusit vypestovat nechte je na rostline dokud nebude mit korinky aspon 7-10cm, pak se da oddelit a zasadit. Ale hodne to vycerpava rostl. puvodni takze ta vam ted zrejme nepokvete :-)

Re: Listy na stonku

(Gabriela, 26. 1. 2014 14:32)

Vypadá to, že se vám orchidej rozmnožuje, toto se stává jen zřídka kdy. Měla byste nechat nové rostlinky zesílit a nechat je vytvořit kořeny a poté je odříznout a můžete si je zasadit.

S pozdravem Gabriela

Prosím o radu

(Gabriela, 26. 1. 2014 14:29)

Asi před třemi měsíci jsme si domů donesla oncidium crispum,krásně kvetlo. Před asi třemi týdny mi odkvetlo a stonek celý seschnul, tak jsem ho ustřihla těsně nad listy rostliny. Byl to správný postup,nebo jsem měla pokračovat jiným způsobem?

Děkuji za odpověď

Odpadnutá poupata

(kristina, 1. 12. 2013 12:50)

Dobrý den,
vyrostl mi u orchideje úplně nový stonek a postupně asi tři poupata, ale ještě ani nestihly vykvést a celé zrůžověly a postupně opadávají.
Nevízte čím to může být a jestli je můžu ještě nějak zachránit?
Děkuji.

praskly list

(PavlinaMadlova, 23. 5. 2013 17:03)

Prosim o radu,orchidej mi spadla na zem ulomila si jeden rozkvetly kvet a praskl ji list uprostred ten nejvrchnejsi

mám uschlé stonky

(Iveta, 4. 2. 2013 10:43)

Dobrý den ,
chtěla bych poprosit o radu , dostala jsem orchideje Phalaenopsis jako dárek a nemám s něma žádné zkušenosti. Po opadání květu mi úplně uschl stonek, ten jsem podle rady ustřihla a nevím co s něma dál, kořeny taky vypadají docela suché jen listy mám zatím zelené. Tak jestli mi dáte nějakou radu jak se o ně starat ?

Re: mám uschlé stonky

(Luci, 6. 4. 2013 21:47)

Kouknete na rady o pestovani na netu, nechala bych kyticku na stejnem miste, stejne zalevala (1x za 10dni cca), spise nehnojit, max. 1x za mesic a proste cekat... :-)

rychlý odkvět

(Luci, 6. 4. 2013 21:44)

Dobry den, mam jiz 8 orchideí a dari se jim vyborne ale najednou zacali vsechny rychle odkvetat. Vykvete dvemi tremi kvety a nez stihne vykvest dalsi poupe tak zbytek oschne a upadne. Driv to nedelalo. Jsou stale na stejnem miste, jizni okno pres zimu, teplota 22 stupnu, zalivka cca 1x za 10 dni a v kvetu jednou tydne hnojim. Hhybu s nimi max. pri prolevani, koreny jsou zdrave,listy pevne. Dekuji za radu.

prosím o radu

(marie svehlová, 12. 12. 2012 18:20)

dobrý den, mám phalenopsis několik let,kvete,ale už je příliš velká,je možné rostlinu nějak rozdělit?