Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odpovědi na dotazy

22. 2. 2009

Dotaz:

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na správnou péči o keiki. Dostala jsem orchidej (phalaenopsis), která jeden z květních stonků měla rostlý přímo ze srdíčka. Vytvořila mi keiki, pravděpodobně na květním stonku, ale úplně dole. Proto jsem se chtěla zeptat, jak se správně o ně starat, aby přežilo. A jak popřípadě poznat, že je již možné ho oddělit. Děkuji za odpověď.

S pozdravem Hana Kotrčová

Odpověď:

Dceřinou rostlinu zejména u phalaenopsis není nutné oddělovat, pokud to ovšem není nezbytné! Pokud květní stvol usychá, pak nezbývá než li keik oddělit. Rostlina sama na květním stvolu po jisté době kvete a stane li se tak tehdy, kvete li i mateřská rostlina, vypadá to opravdu hezky. Pokud přesto chcete, dceřinou rostlinu oddělit, pak je nutné počkat, až bude mít keik kořeny alespoň 5cm. Po té keik odkroutíme tak aby se nepolámali kořeny, a vsadíme do jemnějšího substrátu s větším přídavkem mechu či rašeliníku. Pokud keik ponecháme na květním stvolu, je třeba rosit kořeny a tím předejít jejich zaschnutí.

Dotaz:

Dobrý den,
vloni jsem si koupila v supermarketu odkvetlou orchidej Cambria. Letos mi kvetla nádherně, měla čtyři výhony plné žlutohnědých žíhaných květů. Poněvadž rostlina neměla štítek, nevím přesně jaký má název.Nyní je po odkvětu,výhony jsem zastřihla co nejblíže listům.Rostlina se velmi rozrostla,je téměř dvakrát tak velká,když jsem ji koupila.Pokoušela jsem se ji rozsadit,ale kořeny jsou tak prorostlé, že jsem raději použila nový větší umělohmotný průhledný květináč, určený pro orchideje.Substrát jsem namíchala ze zakoupené zeminy pro orchideje,přidala Agroperlit,na kousky nakrájenou borovou kůru a kousky dřevěného uhlí.Nyní bych se Vás ráda zeptala,jak mám rostlinu,až mi zas odkvete a bude opět větší, rozdělit.V obchodech totiž vidím kvetoucí Cambrie,které mají tak třetinovou velikost té mojí.Mám rostlinu rozříznout nožem? K tomu jsem se neodhodlala.
Děkuji Vám za laskavou odpověď

Odpověď:

Ano orchideje prodávané běžně v supermarketech nejsou moc rozměrné, je to logické, proč prodávat trs za jednu cenu když se dá rozdělit a prodat tak za násobek. Dělit však není tak nutné, odstranit staré pahlízy při přesazování to spíše z estetického hlediska a též pro to, že nové rostou vždy, víš a víš  a když  je pak potřeba přesadit, tak bychom staré pahlízy pohřbily. Oddělené pahlízy je třeba dezinfikovat, na to postačí mletá skořice. Při dělení rostliny se snažíme kořeny rozplést ty, které se přesto potrhají, ošetříme skořicí a odpadlé vytřeseme. Po přesazení alespoň týden nezalévat! Kořeny, které jsou mrtvé tak zaschnou a nezačnou hnít.

Dotaz:

Dobry den,koupila jsem si orchidej cambria a chci se zeptat jak o ni spravne pecovat.Jestli vyzaduje podminky jako orchidej Phalaenopsis co se tyka zalivky a umisteni?S tou mam dobre zkusenosti.A jestli se ma cambria po odkvetu stonek ustrihnout nebo ponechat?A jakeho je typu,jestli teplomilna nebo chladnomilna?Dekuji Vam za odpoved.
S pozdravem Novakova

Odpověď:

Orchidej Cambria, jedná se o teplomilnou orchidej, pěstujte v podmínkách stejných jako orchidej Phalaenopsis, větší  trsy  vyžadují  více zálivky, odvděčí se bohatším květenstvím. Květní stonek po odkvětu střihněte u báze rostliny.

Dotaz:

Dobrý den,
 také já se přidávám a potřebuji poradit.
 1/ orchidej phal - ulomil se mě část stonku - ještě kvetl.
 2/ dala jsem tu část do skleněné vázy s malým otvorem /pokud je budu chtít dostat ven z vázy tuto budu muset rozbít/
 3/ po určité době na ulomeném stonku vyrostl nový stonek /ve vodě/
 4/ mezi starým a novým stonkem vyrostly malé lístečky - opět ve vodě
 5/ kořeny žádné
 6/ co s tím ?
 A další problém - opět phaly
 na zakoupených se objevili škůdci - malé bílé lezoucí chomáčky. Jsou na listech i květech. Jakmile na nějaký přijdu rozmačkám je, ale opět se někde objeví další. Stříkala jsem i doporučeným / z OBI/ ale opět se někdy objeví. Co s tím. Snad se to může potírat i lihem.
Co doporučujete.Zdravím
Zdravím      Květoslava

Odpověď:

Co se týče stonku ve váze, tam si nejsem zcela jist, o co jde, ale zřejmě se stonek snaží přežít a tak vyhání dceřinou rostlinku, pokud však tato nemá, kořeny pak ji neodstraňujte a dle mého pokračujte stejným pěstěním, snad bych se jen snažil rostlinu pěstovat sice ve stejné vlhkosti a však ne pod vodou, tam vidím problém s netvořením kořenů, pokud zašlete foto, budu rád, s vaším svolením bych i tuto raritu uveřejnil. Co se týká lezoucích chomáčků, jedná se o Pačervce (vlnatky) hubení je namáhavé a zdlouhavé, rostliny takto napadené určitě izolujte! To jak napadené rostliny ošetřujete je správné, ovšem mnohdy toto nestačí, je potřeba ošetřit i kořeny rostlin a to chemickým postřikem, tak aby jej kořeny nasákly a pačervci tak hubící látky nasáli přímo z rostliny. Trvá dva až tři týdny, než se dosáhne výsledku, proto je vhodné navíc stříkat kontaktním prostředkem, který působí okamžitě.  Substrát je samozřejmě potřeba vyměnit.

Dotaz:

Dobrý večer, narazila jsem na vaši nabídku ohledně dotazů, tak jí ráda využiju, protože už hledám odpověď asi hodinu a na žádné diskuzi jsem jí nenašla. Tak že - mám asi třicet orchideí, různé druhy - phalenopsis,oncidium, dendrobium, střevičník, vulstekeáry. Všechny jsou úžasné a všechny je miluju :-). Nejvíc mám klasických motýlů, ale postupným rozšiřováním sbírky jsem zjistila, že není phalenopsis jako phalenopsis.......Většina jich je se světle zelenými, tuhými a velkými listy, ale mám dvě, a ty mají listy tmavší, menší a měkkčí a právě s těmi mám problém. Asi před rokem jsme se přestěhovali ze starého vlhkého domu do domu podobnému prostředím paneláku a obě mi začaly odcházet. Dělám co mohu, teď obě vyrazily miminka, ale stále mají lístečky měkké a krabaté, jakoby vyschlé. Už jsem z nich nešťastná a tak prosím o radu, kde je chyba. A ještě jednou - mám,nebo spíš jsem měla :-(( modrou Vandu. Byla v závěsu, ne v květináči a po půl roce odešla. Prostě najednou začali hnědnout a schnout listy a konec. Když jsem jí s lítostí chtěla vyhodit, tak jsem zjistila, že kořeny (jsou dlouhé asi půl metru) jsou stále živé. Dala jsem jí tedy do třílitrové zavařovací láhve a střídavě jí dávám vodu a zase ji vylévám.....Máte radu i na tohle? Díky, díky moc za odpověď a přeji pěknou neděli Eva.

 Odpověď:

 Evo jistě že je druhů  Phalaenopsis je více, ale že by ty s tmavšími listy mněli mít listy měkčí, to rozhodně ne, spíše se jim daří ve větším stínu. Měknutí listů nasvědčuje přelití a uhnívání kořenů a proto tyto zkontroluj, hnijí li, pak přesaď a zalévej méně. I nové výhony (keiki) nasvědčují tomu, že se rostlina snaží dostat z mokřiny a zachránit tak rod. Rod Vanda při přemokření shazuje listy a to od spodku rostliny, Tady by pomohlo foto, Vandu je lépe zavěsit a až třikrát denně postřikovačem ostříkat kořeny, tak přebytečná voda odteče do připravené nádoby, pozor také na hnojivo, to by na kořeny mnělo přijít jen nepatrné množství, spíše žádné, Vandu hnojte na list.

Dotaz:

Prosím o radu:
dendrobium nobile zakoupená kvetoucí před dvěma lety kvetla ještě dvakrát, letos z pupenů vyrašily nové rostlinky s kořeny (asi 15 kusů) Ty jsem odlámala, zasadila, rostou, ale jsou světlé, asi chtějí přihnojit?
A pokvete ještě původní rostlina? Na starých stoncích má už málo listů nebo žádné, jinak nemocná nevypadá. Nehnojím. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

 Co se týče květenství, tak tam platí: Na odkvetlé pahlíze u rodu Dendrobium Nobile již není možné dělením vypěstovat nové rostliny a totéž platí obráceně, pokud rostlina vykvetla na každém mezičlánku (z každé nodie), pak z této již není možné vypěstovat keik (novou rostlinu) Světle zelené rostliny neznamenají problém, rostou li kořeny a rostlina vyhlíží svěže, pak ji zřejmě nic neschází, jiný odstín zelené může znamenat jen méně světla, zkuste nové rostliny posunout blíže k oknu (pokud pěstujete na okenním parapetu)

Dotaz:

Dobrý den,
jsem starý pán, skoro 70, po mozkové příhodě. Jsem bývalý velký turista. nyní mi to nejde. Ale doufám, že se na hory vrátím. Jedna z mých mála zbylých radostí jsou orchidee a na balkoně 8 malých zákrsků jehličňanů.
V únoru dostala manželka orchideu. Hned jsem tomu propadl. Do května jsem jich měl 16, jedna později uhynula. Do května kvetly nádherně všechny, nyní dokvétají 3. S jedinou výjimkou, 2 květy,ostatní nevykvetly. Sílí listy, rostou nové kořeny.Přestávku ve kvetení mají 3-5 měsíců. Jedna vyhnala asi 15 cm nového stonku, ale svěží, zelená dále nekvete.
Mám tyto druhy:
Phalaenopsis
     -"- hybrid
Dendrobium hybrid
Zygopetalum???
Tilladsia orchide
Mám je umístěné v místnostech na východ,asi 2 m od prosklené stěny, ale často zde při velkém slunci zatahuji žaluzie.V druhé místnosti, také na východ je v průměru světla více.
Dvě odpočívají v kuchyni na sever, ale velmi světlé.
Zalévám 1x týdně ponořením celého květináče do vody s hnojivem na orchidee. ORCHIMIX na 20-25 minut. Nechám okapat a dám zpět do skleněných krycích nádob. V parných dnech ještě trochu zalévám po 3 dnech.
Co mám dělat, aby zase kvetly. Prosím o radu.
Mám zdarma 13 hodin telefonu na pevné lince, často propadá, mohu také zavolat
Zdraví a děkuje
Ing.Josef Ptáček CSc.

Odpověď:

I já Vám přeji hezký den, píšete, že jste propadl orchidejím, vůbec se Vám nedivím, ten kdo orchideje má a vykvétají mu pod rukama, ten těmto květinám propadne. Druhy, které popisujete, nepotřebují obzvláště výraznou dobu odpočinku a však po odkvětu, je potřeba ponechat rostliny v chladnějším a sušším prostředí. Druh Phalaenopsis může kvést po celý rok a však za podmínek, které není tak jednoduché v bytech dodržet, po odkvětu rostlina většinou utvoří jeden či dva nové listy bujně jí narostou kořeny (zesílí) Pokud se tak stane, není potřeba v pěstování nic měnit, po té co rostlina projde touto periodou, zpravidla vykvete, nestane li se tak, je zapotřebí, rostlině dopřát pokles nočních teplot, zpravidla postačí na noc ochladit okolí rostliny pootevřením okna. Opadají li u druhu Phalaenopsis poupata, většinou se tak stane nedostatkem světla, pěstujte tento druh na tak světlém či slunném místě jak to jen jde a však pozor! Začnou li rostlině červenat či dokonce hnědnout listy, je zapotřebí rostlinu přistínit, či přestěhovat z prudkého slunce, odhalíte li tento projev úpalu listů včas tak rostlině nic nehrozí. Já osobně pěstuji na přímém slunci po celý rok, jen v nejteplejších měsících stíním síťovinou. Druhy Zygopetalum (hybridy) u těchto druhů je pěstování pro začátečníka trochu složitější a proto doporučuji pěstovat takzvaně v sušších podmínkách po celý rok, zálivku zintenzivnit až po té, co rostlina vyžene květní laty, rostlina nakvétá po vyzrání nových pahlíz, zpravidla na jeře, ale především na podzim, tento druh neroste! Pěstujte na poněkud stinnějším místě. Píšete, jak často zaléváte, je obtížné poradit komukoli jak a kdy zalít (každý má jiné podmínky) avšak i na toto jsou jisté triky, máte li orchideje v průhledných květináčích (doporučuji u druhu Phalaenopsis) pak zalívejte či prolívejte až tehdy, když kořeny ztratí zelenou barvu a jako by, zbělají, pak je ten praví čas zalít. S hnojivem buďte opravdu opatrný a dávkujte i v trochu nižším poměru než li je psáno na etiketě. Rostou li vám orchideje bujně a tvoří li nové kořeny, pak věřte, že pěstujete správně a na květy pak nezbývá než li si počkat. Přeji vám mnoho úspěchů v pěstování, tak krásných druhů, které vlastníte. Pokud jsem neodpověděl na veškeré dotazy a chtěl byste ještě cokoli vědět, rád cokoli upřesním.

Dotaz:

Prosím o radu. V březnu jsem dal manželce k narozeninám velkou orchidej podle fotek je to CAMBRIA. dlouhé špičaté listy cca metr , v horní třetině se váhou ohýbají k zemi. Je opravdu velká asi metr v průměru a do pozdního jara byla obalena květy. Někdo nám poradil celé láto letnit venku v polostínu, kde se jí velmi dařilo a byla nádherně zdravá. Po příchodu chladnějších dní asi před měsícem jsme ji vzali domů. Před čtrnácti dny jsme začali topit - podlahou -  květináč stojí asi 10 cm nad ní na dřevěné mřížce . Dnes jsme zjistili, že hnědnou konce listů, hlavně na straně od okna. Stojí cca metr a půl od velkého ale zastíněného okna - výlohy - na jižní straně domu. Dvakrát týdně ji rosíme destil.vodou a mírně zaléváme. Teplota vzduchu je trvale cca 23stC. Aby vykvetla a nestrádala nebylo by jí lépe v ložnici kde se netopí a je zde stále pootevřené okno? Tedy přiměřeně chladno.
V mrazech tak 7-10 stC. Můžeme se ještě někdy dočkat těch nádherných květů???? Co děláme špatně že hnědne????????? 

Odpověď:

Velice rád bych Vám pomohl a však, nejsem si jist, o jaké příčiny hnědnutí listů se jedná, velice by napomohlo foto a to jak detailní tak celé rostliny. Pokud hnědnou listy starých a zralých pahlíz, může se jednat o přirozené shození listů, jedná li se o hnědnutí listů nových pahlíz, pak se může jednat o chorobu či pěstitelskou chybu, obě možnosti však mohou vést k uhynutí rostliny. Pěstování v poněkud chladnějším prostředí, může tyto problémy vyřešit, v každém případě však rostlinu neroste! Rosíte li venku, tam má rostlina možnost rychle oschnout a není to pro rostlinu problém a však v místnosti může dojít k zahnívání listů a následnému opadu, tento projev je však pozvolný a tak trvá poměrně dlouho, než listy zhnědnou. Pokud se jedná o chorobu například Padlí či nějaký druh Rzi tak zde pomůže některý z postřiků. Také uvažte, zda rostlinu nepřeléváte, rostlina v domě potřebuje jistě méně zálivky než při pěstování venku! Rozhodně přestaňte rosit, omezte zálivku, pokud budou listy nadále hnědnout, rostlinu pěstujte v chladnějším prostředí, denní a noční výkyvy teplot rostlině velice prospějí. Druh Cambria kvete celoročně, většinou se po odkvětu jednoho stonku, ihned objeví příští násada květů, rostlina vykvétá vždy na novém květním stonku a odkvetlé stonky se odstřihují, po odkvětu rostlinám velmi prospívá pěstování v poněkud sušším a o pár stupňů chladnějším prostředí.

 Dotaz:

dobrý den,
prosím o radu jak zachránit cattleyu
zelené listy mi scvrkly, byly tvrdé, seschly a to jsem orchidejku hnojila, rosila, zalévala, nevím, možná byly staré, ale udělala jsem chybu asi tím ,že jsem jí dala na balkon a to na východní stranu, takže sluníčko asi pocítila, takže listy uplně jakoby uschly,Prosím jak se o ni nejlépe postarat, aby se mi orchidejka vzpamatovala, doufám že není pozdě.
děkuji
Iveta

Odpověď:

Ivet asi Vás nepotěším, ztráta všech listů u rodu Cattleya bývá osudná. Zkuste poslední záchranu a to, zkontrolujte kořeny, přesaďte, uhnilé kořeny odstraňte. Pokud opad listů, zavinilo příliš slunce, předcházelo by ponejprv spálení listů, to by bylo na první pohled patrné, listy se zabarví do červena až hněda, po té zežloutnou a opadají, není li to Váš případ, pak není chyba v letnění (venčení) rostliny. Rosení a to jakékoli orchideje, je pro rostlinu jistě přínosem, a však, jen za předpokladu má li orchidej možnost rychle oschnout, nemá li orchidej dostatek pohybu vzduchu, je velmi často napadena plísní. Doporučuji tedy, nezalévat, rostlinu ponechat co nejblíže oknu, pokud možno přisvítit lampou pro orchideje, při náznaku nového výhonu, začít lehce rosit na substrát. Přeji Vám, aby se Vaše rostlina zotavila, nestane li se tak, na orchideje nezanevřete a pokuste se pěstovat znova, jen za jiných podmínek. S přáním hezkého dne administrátor stránek  www.orchidej.estranky.cz

 Dotaz:

Dobrý den chtela bych se zeptat mam orchidej a spodky korenu jsou asi zhnile moc jsem je zalila mam je presadit mam je asi pul roku ruzne druhy a v jake mistnosti mam je mit mela jsem je v obyvaku a tam je dost chladno tak jsem je dala do kuchyne a tam je tepleji a jak je mam casto zalivat?dekuji

Odpověď:

Hezký den přeji, váš dotaz není moc přesný, myslím, že se žádný pěstitel neobejde bez základních údajů, jako je teplota a vlhkost vzduchu, doporučuji si pořídit meteo stanici kde jsou tyto údaje pohromadě. Jelikož nevím, co znamená ve vašem případě tepleji a chladno, těžko vám dobře poradím. Pokud chladněji znamená teplota kolem 20 °C. pak je tato teplota vyhovující a to pro většinu druhů orchidejí. Se zálivkou je těžko radit, tam kde je tepleji je třeba zalévat častěji, obzvláště pěstujete li nad topením. Máte li některé druhy v průhledném květináči, pak se řiďte okem, to znamená, zalévejte, až když začnou kořeny bělat, po zalití kořeny zezelenají, začnou li kořeny bělat a zmizí úplně kapičky vody v květináči, pak je ten praví čas zalít. Co se týče přesazení orchidejí, orchideje je třeba přesazovat až když je to opravdu nutné, to je obecně až po dvou či třech letech, zaléváte li hodně, pak je třeba přesazovat častěji, nejlepší čas je z jara či v létě, hnijí li kořeny, pak je dobře orchidej přesadit ihned, zbavte se hnijících kořenů řezem, tento řez je dobré ošetřit dřevěným uhlím, takto ošetřenou orchidej po přesazení nezalévejte alespoň dva týdny, řezné rány tak zaschnou a orchidej nebude zahnívat. Čím má orchidej hrubší kořeny tím hrubší substrát zvolte.
S pozdravem a přáním mnoho zdaru v pěstování orchidejí administrátor stránek WWW.orchidej,estranky,cz


Dotaz:

Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám doma tri orchidejky Phaleonopsis a jednu Dendrobium phaleonopsis. Najstaršiu ( phaleonopsis ) mám už asi tri roky a kvitla iba vtedy keď som ju dostala. Keď odkvitla, stonka jej uschla a tak som ju odstrihla asi tri cm nad listom. Od tej doby nezakvitla. Minulý rok som sa rozhodla, že ju začnem prihnojovať. Kúpila som hnojivo na tieto kvietky a hnojím ich raz za týždeň spôsobom, že namočím kvetináč asi na pol hodinky do odstátej vody s rozrobeným množstvom hnojiva ( v lete používam dažďovú vodu) potom nechám dobre odtiecť. Viacej ich už nezalievam iba ich každé ráno rosím rozprašovačom. Asi po troch mesiacoch tejto starostlivosti začala kvetinka vyháňať nový list, ktorý je už teraz pekne veľký, potom vyhnala štyri nové vzdušné korene, ktoré sú pekne zelené. Myslím si že sa jej tento spôsob páči keď takto reaguje ale stále sa neviem dočkať stonky s kvetmi. Druhá tiež ( phaleonopsis ) tá je chudátko taká zničená, že neviem či sa z toho preberie. Zobrala som ju mamičke nakoľko dopadla tak ako dopadla. Tejto odpadla stredová ružica listov a ostali len dva listy, nemá žiadne vzdušné korene tak som skúsila moju metódu zalievania a hnojenia. Teraz vidím, že jej začína rásť nový list ale nie od stredu ale z boku pod jedným listom. Čo sa týka tretej tá je najnovšia a ešte stále pekne kvitne takže sa z nej nesmierne teším a dúfam, že nedopadne ako ostatné. Dendrobium je na tom podobne teda od kedy odkvitla ( už pol roka ) nedočkala som sa ďalšieho kvitnutia ale taktiež vyhnala novú rastlinku vedľa materskej. Neviem či je tento spôsob starostlivosti správny nakoľko stále nechcú kvitnúť. Takéto zalievanie spojené s hnojením robím stále raz za týždeň len neviem či nemajú aj obdobie kedy by som ich nemala vôbec hnojiť. Všetky sú v južnej izbe kde teraz cez zimu mám len 18 - 20 °C, izba je veľmi svetlá ale nemám ich na okne aby ich slnko nespálilo. Namiesto toho aby som sa kochala mojimi orchidejkami, tak chodím do kvetinárstva a smútim, že o moje sa neviem postarať aby kvitli. L Poraďte mi prosím, čo robím zle?

 Za radu ďakujem a prajem pekný deň.

 S pozdravom

 Petra Golierová
 SR

Odpověď:

Jelikož má doma každý jiné podmínky k pěstování, těžko radit jak a kdy zalévat, ale jisté vodítka zde jsou, nedoporučuji vám Phalaenopsis takto máčet, změňte zálivku, a to tak, že rostliny jen důkladně prolijte, jednou týdně se mi též zdá zálivka nanejvýš bohatá, máte li orchideje v průhledných květináčích, pak zalijte doporučeným způsobem až tehdy, když kořeny v květináči zešednou či jako by, zbělají. To že rostlina ( Phalaenopsis) vyráží postraní výhon, jen značí, že se rostlině v příliš zalévaném substrátu nedaří, tím pak uhnívá středový list a rostlina jako poslední záchranu volí postraní únik ze substrátu. Tvorba vzdušných kořenů je naprosto v pořádku, občas je oroste, budou dobře růst a pomohou rostlině dýchat. Listy u rodu Phalaenopsis je možno rosit, je však třeba dbát na to aby se voda nedostávala do listových srdíček, neboť tyto pak zahnívají a rostlina uhnívá. Pro vykvetení rostliny je zapotřebí pokles nočních teplot a to alespoň o pár stupňů, rostliny přestěhujte co nejblíže k oknu, začnou li červenat listy, stiňte, listy se v žádném případě nesmějí dotýkat okenní tabule. Druh Dendrobium phalaenopsis po odkvětu může opakovaně vykvést ze stejné pahlízy, ale to jen při dodržení opravdu dobrých podmínek, začala li však růst nová pahlíza, pak pěstujte ve stejných podmínkách, nová pahlíza vykvétá při dosažení posledního nepárového listu, dosáhne li tohoto, snižte zálivku a rostlinu pěstujte v poněkud chladnějším prostředí, jakmile začne vyrůstat květní lata, začněte normálně zalévat a hnojit. Neuvádím zde žádné přesné teploty a to proto, že je li rostlina zvyklá na teploty například 25 °C. pak jí přechodně ke květu postačí pokles teplot na 20 °C. Snažte se zjistit jaká je teplota přímo u okna, zapnutý radiátor vaše šance na květ dosti snižuje, na rostliny v žádném případě nesmí foukat chladný vzduch z venku, máte li u okna přes noc chladněji, než li tam kde pěstujete orchideje, pak je tam rozhodně přestěhujte, jen je třeba hlídat červenání litů, jak jsem již výše popisoval, myslím si však, že úpal v zimních měsících nehrozí, pokud však přece jen ano, pak je dobré zastínit například perlinkou (síť kterou používají zedníci, muráry)
Tak tedy shrnutí:

Phalaenopsis pro zdárné nakvétání potřebuje pokles nočních teplot a to o 3-4 °C. Pro tvorbu květů snese i teploty 16 °C. teploty nesmějí klesat pod 14 °C. v těchto teplotách je možné pěstovat i Dendrobium phalaenopsis.
V zimním období dávky hnojiva snižujte ne polovinu, u nakvétajících orchidejí se držte dávkami, které popisuje výrobce vašeho hnojiva.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Modrá

(Daniela S., 24. 5. 2021 9:12)

Dobrý den,
maminka dostala od tatínka nádhernou orchidej - světle modrou s růžovým žíháním. Vím, že je modrá docílena uměle. Ale jde to udělat i doma, aby nekvetla už jen bíle? Poradíte prosím, jakým způsobem? Vím, že některé rostliny se zalévají modrou skalicí. Předem moc děkuji za radu.

Můžu nechat orchidej přes noc v papíru?

(K, 27. 2. 2021 17:09)

Dobrý den, koupil jsem orchidej pro přítelkyni, mohu ji nechat přes noc zabalenou v papíru?

velké listy

(Jarmila, 5. 10. 2020 20:36)

Dobrý den,možná někdo by z toho měl radost,proč mám u orchidejí opravdu velké listy.Krásně dlouho kvetou,ale pro velikost listů mám problém je umístit na celkem široký parapet a květináče nemají stabilitu.Děkuji za odpověď.

Přesazovat v době květu

(Monika, 16. 3. 2020 17:00)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu přesadit orchidej v době květu? Děkuji za odpověď

Přesazovat v době květu

(Monika, 16. 3. 2020 17:00)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu přesadit orchidej v době květu? Děkuji za odpověď

Srostlé listy

(Aneta, 4. 8. 2018 9:45)

Dobrý den, na phalanopsis mi srostly dva horní listy, které ted tvoří takový tubus, může to způsobit nějaký problém?

Orchidej

(Lucie Kopecka , 13. 1. 2018 21:19)

Nebo musim koupit zakorenovaci roztok? A jak postupovat potom prosim? Dekuji

Orchidej

(Lucie Kopecka , 13. 1. 2018 21:01)

Dobry vecer,mam doma orchidej bez květu ale ted na jednom stonku začínají růst pupeny stonek rošt nejak křivé tak me napadlo ze ho nejak narovnam ale stonek jsem zlomila přítele napadlo ten stonek spojit spatky ke stonku paratkem chytne se to? Nebo to začne hnit? Prosim o radu dekuji

Orchidei

(Michaela Krejčová, 2. 5. 2017 19:05)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat o radu proc nam nerostou kvety na orchidei listy ano ale kvety ne

Dotaz

(Lída, 21. 10. 2014 12:39)

Prosím o radu
Koupila jsem si novou orchidej Phalaenopsis, květy opadaly a teď mi vyrazily na květním stonku tří výhony plné poupat. Bojím se však, že se dlouho z nich nebudu těšit, protože mi seshora květní stonek usychá. Je nějaká pomoc, jak tomu zabránit. Děkuji za každou radu.
Lida

Re: Dotaz

(Anna, 9. 11. 2016 21:40)

Dobrý den chci sd zeptat koupila jsem si orchidej phalanopis a odpadla mi květy jak mám pokračovat dále a co mám udělat dekuji za odpověď

opadali my kvety

(Iveta, 19. 10. 2016 1:48)

Co mam tez delat sni my

Zajem

(Dita, 7. 5. 2016 19:56)

Dobry den chtela sem se zeptat zda mi odejde orchidej kdyz sem o ni omilem zavadila a roztrhla ji list??? :( popripade jakou peci ji mam ted dat aby nepocitila skodu?? :(Dekuju

keik phalenop.

(Lenka Hanáková, 13. 4. 2016 16:41)

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně usychajícího květního stonku na kterém mi roste dceřinná rostlina. Zatím se drží, nicméně mám strach, že o ni přijdu. Nerostou zatím žádné kořeny.
Předem děkuji za radu.

ŽLOUTNUTÍ LISTŮ

(MARTA, 11. 3. 2016 16:53)

Dobrý den prosím o radu, v obchodě jsem si koupila odkvétající zlevněnou phalaenopsis, v obchodě jí prý zrovna zalili tak mě jí vytáhli z květináče plného vody, mám ji doma asi 14 dní a najednou jí zežloutli všechny listy a opadali květy, mohu se pokusit nějak jí zachránit děkuji za radu

dotaz

(miluše, 19. 2. 2016 7:26)

prosím oradu,mám doma orchideje ale na dvouch mám listy měkké jako papír,prosím co s tím.Děkuji mÍŠA

proč mi nerostou listy u phalenopsis ?

(Sylva, 21. 1. 2016 10:11)

Dobrý den,
mám již několik let v obchodě koupené různé phalenopsis, krásně kvetou, ale nerostou mi další listy a ty stávající žloutnou a odpadnou, nebo jsou hodně zvrásněné. Co orchideím chybí ?
Děkuji za odpověď.

Paphiopedilum - střevíčník

(Veronika, 9. 12. 2015 13:26)

Dobrý den, zakoupili jsme v obchodu Paphiopedilum, po odkvětu již nekvete delší dobu cca 1 rok. Nevíme co s tím? Podmínky myslíme, že má velice dobré u okna a né na přímem slunci. Můžete mi prosím poradit,co udělat s rostlinou aby opět začala kvést? Pouští stále nové listy, však po květu ani památky.Děkuji za rady Veronika

Žloutnutí listů

(Natalie, 14. 7. 2015 21:59)

Dobrý den, mám orchidej,které začaly nejdříve opadávat květy dále žloutnout listy a nakonec i listy.Orchidej jsem zkontrolovala a měla zechlé a zároveň nahnilé kořínky,které jsem pak odstranila spolu s jedním úplně žlutým listem a nechala jsem jen takové zachovalé kořínky spolu s jedním listem.Udělala jsem správně? neuhyne mi rostlinka? :( byla bych totiž moc nerada :( předem děkuji za odpověď a případné rady co bych měla ještě pro rostlinku udělat,moc děkuji :)

Re: Žloutnutí listů

(Natalie, 14. 7. 2015 22:01)

Oprava : nakonec začaly žloutnout i stonky,pardon


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »